Na jesień i zimę


Jak już zapewne wspominałam, w tym roku jesień po prostu mnie zaskoczyła. No bo kto by się jej spodziewał pod koniec września, na dalekiej północy? A jak już się zrobiło chłodno, okazało się, że Hania wyrosła z prawie wszystkiego. Po komplecie z dżunglą (który, przyznajmy, jest bardziej na wczesną jesień i wiosnę), nadszedł czas na swetry/bluzy. I jak już zużyłam czas i zrobiłam wykrój, machnęłam dwie podobne.

Bluzy są z wykroju z Burdy 8/2016 (model 141). I przyznaję, że tak, jak nie przepadam za Burdą, ten wykrój im wyszedł (chociaż można by się zastanawiać, co by tu mogło nie wyjść ;) ) . Są to bluzo-tuniki z szerokim golfem, z zamkami w bocznych szwach (bardziej ozdobnymi niż pełniącymi jakąkolwiek funkcję) i o dobrej rozmiarówce.

Uszyłam je z dresówki drapanej - jedną w kolorze śliwkowym, a drugą - morskim. Śliwkowa miała jakiś ułamek elastanu, natomiast morska - nic a nic. I niestety, głowa nie przeszła w tej nierozciągającej się, więc musiałam dorobić gustowne sztukowanie z tyłu. Dodatkami ożywiającymi bluzy są sznureczki i zamki. Cieszę się, że wybrałam takie nieoczywiste połączenia kolorystyczne, bo dzięki temu bluzy wyglądają ciekawiej.

A z koncepcją sznureczków odrobinę musiałam się wysilić. Sznurek z założenia miał iść wokół komina (oczywiście). Ale jest to rozwiązanie nieakceptowalne w przedszkolu. Wiedzieliście, że większość śmierci w przedszkolach spowodowana jest przez uduszenie, bo dzieci zaplątują się w: sznurki od sanek, troczki przy bluzach lub zawieszają się na kapturach? Więc ani troczki ani kaptury nie przejdą jako strój do przedszkola (kaptury mogą być tylko odpinane). A z tych kolorowych sznureczków zrezygnować nie chciałam, bo fajny kolor wprowadzały więc po prostu wzięłam króciutkie sznureczki, które przewleczone są jedynie między dwoma dziurkami z przodu. Tym już ciężko się udusić.

Bluzy są w użytku już od paru tygodni, właściwie non-stop i przyznaję, że może i nie są szczytem finezji dizajnerskiej, ale są niezwykle praktyczne. No i dość ładne. Więc jest dobrze. Zastanawiam się może nad jeszcze jednym z serii. Co myślicie?

English:
As I might have mentioned, the autumn surprised me this year. Because who would expect autumn in the end of september, far int the north? Not me ;) So when it got colder, it turned out that Hania grew out of almost everything. After jungle set (that was more for early autumn/spring) it was time for something more practical - sweaters. And since I used time to prepare the pattern, I made 2 same ones.

I used pattern no. 141 from Burda 8/2016. And I admit that as much as I don't like Burda, this pattern was very good (on the other hand, it is so simple that it would be hard to mess it up). It's something between a sweater and a tunic with zippers in side seams (of course, they don't have much functionality, just a cool detail) and the size was perfect.

I made them of thick knitted fabric - one is plum purple and the other sea green/blue. The purple one had a drop of elastan, so it was stretching a little bit. Unfortunately I haven't thought the other one through (100% cotton) and the head didn't go through. That's why you can see this georgeous stripe in the back. To make the sweaters a bit more interesting I chose colorful strings and zippers. I'm happy with not the most obvious colour combinations. 

I had some thinking to do with the strings around the neck. Did you know that majority of deaths in kindergartens happen because of kids being tangled in some strings or hanging on their hoodies? Well... so now you get why strings around necks in sweaters are not allowed in the kindergarten. But I didn't want to give up this drop of colour, so I figured out that a very short one, just to pass it between the 2 holes in the front is short enough not to kill my kid and long enough to do the decorative thing. 

Hania has used these sweaters heavily for last couple of weeks. Maybe they're not the most sophisticated design, but they're practical, warm, nice looking and quite cool. I'm wondering to make another one like that. What do you think?


NewerStories OlderStories Home